Тревогите преди сватбата – Сватбата ви предстои, но мисълта за този ден ви кара да потръпвате? Дори и да няма причина за тревога: сватбен фотограф – избран, сватбен видеооператор – избран, ресторант и меню – одобрено и младоженецът 100% няма да ви остави пред олтара, и все пак може да изпитате нервност. Добрата новина е, че не сте сами и тези чувства са напълно нормални. Каква е причината за вълнението преди сватбата и какво да направите, за да не прерасне подготовката в нервен срив, ще разберете в статията.
Сватбата не е обикновено събитие и следователно e много стресиращо. Не знаете как ще протече сватбеният ден, затова мозъкът ви рисува страшни картини 🙂 започна да вали, забравихте личната карта, сервитьорите изпуснаха тортата, шампанско се разля по роклята ви… И това са най-безвредните варианти. Възпроизвеждайки бъдещи бедствия в главата си, вие създавате илюзията, че не сте подготвени за ситуацията и че не я контролирате. Вътрешното напрежение нараства, тревожността става по-интензивна. Това е порочен кръг. Да се
Опитът обхваща не само момичета, които се женят за първи път, но и „опитни“ булки. Фамилията, социалният статус и понякога мястото на пребиваване се променят. Дори ако сте живели щастливо заедно няколко години, преди да влезете в съюз, вашият брачен акт ще ви даде нови правни задължения. Да, сватбата е не само празник и подаръци, но и официално споразумение. Имате собствено семейство и отсега нататък сте само гост в дома на родителите си. Важно е да се подготвите психически за този момент. Това е често срещан страх, защото всяка булка мечтае всичко да мине перфектно. Когато сами организирате събитие, е трудно да контролирате всички детайли, а стресът често води до срив или депресия. Помолете приятелите си за помощ или се доверете на семейството си с някои аспекти на подготовката. Колкото по-малко отговорност носите вие
Може да има безброй причини на безпокойство за една булка, вариращи от издръжливостта на прическата й до размисли за ролята на съпруга. Нека разгледаме основните страхове на момичетата преди сватба.
Нищо не е перфектно и няма смисъл да се притеснявате за всяко малко нещо. Разбира се, организирането на събитие е трудна задача и е по-добре да поверите тази задача на професионалист. Но винаги има моменти, върху които дори ръката на опитен организатор няма контрол. Например започна буря или някой от гостите не можа да пристигне. И тук е важно да запомните, че организирате сватба за себе си, това е преди всичко празник на вашата любов. И атмосферата се създава не само от тоалети и декорации, но и от вашите щастливи усмивки, искрен смях и сълзи на гостите, топли прегръдки и поздравления. Не позволявайте на проблемите да развалят празника ви.
Съмненията относно партньора ви макар и често възникват. Разумът може да ви даде поне сто причини в полза, но гласът на интуицията няма да ви излъже. Да вземаш решения само с главата си, обосновавайки избора си с предимства и ползи, не е добра идея. Но не трябва да си затваряте очите пред фактите и да слушате само сърцето си. Разберете вашите желания и цели, говорете с партньора си за бъдещето. Обсъдете преди сватбата как ще бъде разпределен семейният бюджет, и кой за какво ще отговаря в ежедневието.
От векове момичетата са възпитавани да вярват, че най-важното нещо в живота е да се омъжат и да станат добра съпруга и майка. Преди сто години това беше жизненоважно, но в съвременния свят момичетата имат много повече възможности да го реализират. Разберете откъде идва страхът и дали наистина е от значение за вас. Например майка ви ви е казвала от детството колко е важно да се омъжите и да се грижите за съпруга си, който изкарва прехраната. И за мама това отношение наистина проработи, но ти не си тя. Какво ще стане, ако не сготвите вечеря? Преодолявайте всеки страх по този начин и ще има по-малко въпроси преди сватбата.
Този въпрос се задава не само от булки, но и от младоженци. В крайна сметка кавгите и домашните конфликти наистина влияят на отношенията в двойката. Но е неизбежен периодa на „втвърдяване“ и ежедневни разногласия. И на този етап е важно да проявите гъвкавост и да приемете човека такъв, какъвто е. Тогава връзката ще достигне ново ниво и съюзът ще стане по-силен. Това не означава, че трябва да се отдадете на съпруга си във всичко, като отдалечите интересите си. Търсете компромис, научете се да преговаряте. Поставете своите граници и уважавайте тези на другите. И, разбира се, не забравяйте за романтиката. В крайна сметка вие сте не само домашни партньори, но и съпрузи. Отделете време да се отпуснете заедно, да ходите на срещи и да се грижите един за друг.
Младоженците също се тревожат преди важно събитие, но освен притеснения по организационни въпроси, мъжете имат и по-сериозни грижи.
Много младоженци се страхуват, че в брака ще се окажат „под палеца“ на съпругата си и дори няма да могат да се срещат с приятели без нейно разрешение. Да, подписът променя много, но трябва незабавно да поставите граници и да не позволявате те да бъдат нарушавани.
Изневярата на партньора наранява самочувствието на мъжа, така че от самото начало трябва да изградите отношения на основата на взаимна честност и доверие.
Дори и двамата партньори да работят сега, отпускът по майчинство ще дойде, когато мъжът ще трябва да издържа цялото семейство. Това е сериозно бреме на отговорността.
*Перфекционизмът е най-големият ви враг. Дори ако нещо се обърка на тържеството, опитайте се да не се фокусирате върху него. Най-вероятно никой няма да забележи нищо освен вас. *Невъзможно е да угодиш на всички. Представете си: родителите настояват за един обичай, гостите подготвят неприлични състезания, а приятелките не харесват цветовата палитра. Мечтаете за изискана вечер, но за да зарадвате другите, променяте плановете си и се разстройвате. Сватбата е вашият ден, сбъдвайте само вашите желания! *Помолете близките си за помощ. Трудно е да се справите с всички приготовления сами, особено в деня на сватбата. Искате вашите гости да се забавляват? Поверете организационните въпроси на координатор. *Не експериментирайте с външния си вид в навечерието на събитието. Направете козметични процедури поне две седмици предварително, а ново експериментално боядисване или прическа седмица преди събитието. Дори да се случи бедствие, ще имате време да поправите всичко. *Решили ли сте сами да организирате сватбата си? Запишете всеки етап от празника, за да можете ясно да видите списъка със задачи. Правете всичко стъпка по стъпка и записвайте споразумения. Това ще ви даде подробен план, който ще ви помогне в деня на церемонията. *Имайте резервен план в случай на форсмажорни обстоятелства. Колкото по-малко изненади, толкова повече спокойствие и увереност. *Не превръщайте сватбата си в проект за цял живот, починете си от приготовленията и забравете за известно време тревогите си. Малко вероятно е да пропуснете нещо след няколко дни. Но възстановете силата си и не изгаряйте. *Не забравяйте за романтиката, грижете се един за друг. Съвсем скоро ще станете семейство; не е ли това прекрасна причина да отделите малко повече внимание на любимия човек? движи се! Спортувайте, разхождайте се, танцувайте – физическата активност облекчава стреса и ви отвлича от тревожните мисли. *Дишайте, ако не можете да контролирате безпокойството си. Правете редовно дихателни практики и медитация, те ще ви помагат да намерите хармония.
Настройте се за радост и забавление, тогава нищо няма да развали празника ви. Пуснете контрола, позволете си да се смеете, плачете, танцувате и забравете за всичко. Това е Вашата Сватба! 🙂
Блога ни е интересен а и не досаждаме с имeйли :)